A németek „több Európát” retorikája azt jelenti, hogy Berlin a saját képére akarja formálni Európát
– állítja Paul Lever brit újságíró 2017-ben megjelent könyvében.
Most, hogy Anglia kilép az Európai Unióból, már semmi sem áll annak az útjában, hogy Németország váljon Európa domináns hatalmává. Berlin már nemcsak az EU gazdaságpolitikáját, hanem a külpolitikáját is egyre inkább meghatározza.
Azt, hogy az EU hogyan viszonyuljon például Oroszországhoz és Törökországhoz,
Berlinben fogják eldönteni.
Az Egyesült Államoknak – csakúgy, mint Kínának, Indiának vagy Brazíliának – elsősorban Németországgal és nem a brüsszeli vezetéssel kell majd tárgyalnia.
A közelmúltban Európát sújtó krízishelyzetekben – a görög válság, az ukrán–orosz feszültség, a tömeges bevándorlás – Németország szállította a megoldásokat (jókat és rosszakat).
Londonnak is elsősorban Berlinnel kell megküzdenie a Brexit-tárgyalások során –
mutat rá Paul Lever, Nagy-Britannia korábbi német nagykövete,
Berlin Rules – Europe and the German Way (Berlin uralkodik – Európa és a német irány) című könyvében.
Berlin hatalma azért is speciális, mert az nem katonai, hanem gazdasági erőn alapszik.
Az EU első 40 évében a francia és a német gazdaság nagyon hasonló erőt képviselt. Nyugat- és Kelet-Németország 1990-es egyesülése azonban megváltoztatta az erőviszonyokat. Németországnak 20 millióval megnőtt a lakossága, és egyharmaddal nagyobb lett a területe.Formálisan Németország helyzete nem különbözik a többi EU-országétól – az Európai Bizottság feladata előterjesztéseket alkotni, a döntéshozatal pedig az Európai Tanács és az Európai Parlament kezében van. A gyakorlatban azonban a Tanács és a többi európai ország is konzultál Berlinnel, mielőtt bármit tenne.
Berlin támogatása nélkül ma már gyakorlatilag lehetetlen bármilyen komolyabb változtatás az EU-ban.
Ameddig a német kormány nem teszi le a voksát egy adott kérdésben, szabadon folyhat a vita. Ha azonban Berlin határoz, az általában azt jelenti, hogy a kérdés el van döntve.
Mivel Németország hatalma jelenleg nem katonai jellegű, Anglia sem érzi azt annyira fenyegetőnek.
Az elmúlt félezer évben a brit külpolitika fő célkitűzése az erőegyensúly fenntartása volt, hogy a kontinentális Európában ne tudjon egyetlen állam se túlzott hatalomra szert tenni. Ugyanakkor elkerülhetetlennek látszik, hogy idővel Berlin egyre nagyobb szerepet játsszon az EU külpolitikájában is. 1832-ben Carl von Clausewitz porosz katonai teoretikus megállapította, hogy
a háború nem más, mint a politika folytatása – más eszközökkel.
A modern Németország bebizonyította, hogy amihez egykor háborúra volt szükség, azt ma „sima politikával” és gazdasági hatalommal is el lehet érni.
A német gazdaság Európában a legnagyobb.
A német GDP 2,5 billió euró, ami mintegy 25 százalékkal több, mint Franciaország vagy Anglia GDP-je. Öt olyan tulajdonsága van a német gazdaságnak, ami azt egyedivé teszi – mutat rá a brit diplomata:
1. Gyártáson alapul. A magas minőségű, megbízható és innovatív német termékek nagyon népszerűek.
2. Erős az export. Az Egyesült Államokon és az európai országokon kívül Kína, India, Oroszország és Brazília felé is erős a német kivitel.
3. Egészséges pénzügyi mérleg. Alacsony az ország hitelkitettsége és kedvező az államháztartás mérlege.
4. A gazdasági sikerek mellett magas szintű az országon belüli társadalmi szolidaritás.
5. Németország egy hosszan tartó béke és biztonság időszakát élvezi.
A német gazdaság sikerét egyrészt az olyan nagy gyártók adják, mint a Siemens, a Bosch, a Mercedes és a ThyssenKrupp,
amelyek már több mint 100 éve globális márkák.
Másrészt a nagy számú kis és közép vállalat, az un. Mittelstand-ok. Nem ritka, hogy ezek a cégek 4-5 generáció óta ugyanannak a családnak a tulajdonában vannak.
Egy másik oka a német sikernek a magas szintű ipari szakképzési rendszer. Azok számára, akik nem tanulnak tovább felsőoktatási intézményekben, 16 éves kortól fogva rendelkezésre áll az ipari tanoncság. A betanuló fiatalok gyakran állást is kapnak a cégnél, ahol megtanulták a szakmát.
A kompetenciát kiegészíti továbbá a németekre jellemző magas szintű munkamorál.

Az európai unió és az euró kétségtelenül óriási hasznot hozott Berlinnek. Az európai unió struktúrája és szabályai úgy lett kialakítva, hogy az Németországnak kedvezzen. De a kompetencia, minőség, megbízhatóság és munkamorál nélkül Berlin nem tudott volna ekkora hatalomra szert tenni - állítja a volt angol nagykövet.

Ez a kettős-identitás ma is jellemzi a németeket. Egy müncheni egyszerre bajor és német.
Az 1949 után kialakult Németország egy szövetségi köztársaság. Az ország tartományokból, un. Lander, áll. A polgárokra közvetlen hatással bíró területeken a tartományi kormányzat az illetékes. Ilyen az egészségügy, az oktatáspolitika, a kultúra és a rendfenntartás. Az olyan közvetett hatású területeken, mint a külpolitika, a határvédelem vagy a bevándorlás, a szövetségi kormány az illetékes.

Egy másik érdekes kérdés, amivel Paul Lever foglalkozik az, hogy

Ez nem mindig volt így.

Németország keleti oldalán a helyzet még rosszabb. Ezeknek az embereknek egyszerűen nem létezik az 1989 előtti történelmük. Az NDK időszakbol szinte semmilyen pozitív emlékezés nem maradt fenn.
Mi képezi tehát a német identitás alapját?

A németek leszármazottai németek maradnak, bárhol is éljenek.

A németek az Európai Unióban látják Európa stabilitásának garanciáját. Ez abból a meggyőződésből táplálkozik, hogy a múltban Európa nemzetállamai nem tudták megakadályozni a háborúk kirobbanását, ezért a nemzetállamok megbízhatatlan kormányzási struktúrák. Sok német fejében a hazafiság összemosódott a szélsőséges nacionalizmussal -

Amerika se jó példa ebben a vonatkozásban. Az Egyesült Államokat ugyanis önkéntes bevándorlók hozták létre, egy új élet reményében. Az Európai Unió ezzel szemben régóta fennálló nemzetállamokból áll, amelyek polgárai nem kívánják feladni nemzeti identitásukat.
Az Európai Unió eszméje bizonyos értelemben Németország államvallása lett.
Ugyanakkor ha abból indulunk ki, hogy milyen a német modell, akkor a jövő Európai Uniójában
a külpolitikát és biztonság politikát teljes mértékben ki fogják venni a nemzetállamok hatásköréből.
(Ahogyan ez Németországban is nem a tartományok, hanem a szövetségi kormány jogkörébe tartozik.) A német politikusok egyöntetűen ezt a koncepciót vallják.
Angliában - és a kelet-európai országokban, így Magyarországon is - a nemzeti önrendelkezés alapfeltételének tartják az önálló nemzeti külpolitikát, illetve az arra való jogot, hogy az ország saját hatáskörben döntsön a hadsereg bevetéséről.
Európában ismét Németország uralkodik
- figyelmeztet Paul Lever.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy az Európai Unió egyfajta új, kibővített Németország lesz. És a tapasztalat az, hogy amikor Berlinnek a minden nemzetnek egyaránt kedvező Európa ideálja és a német nemzeti érdek között kell választania, akkor mindig az utóbbi kerül ki győztesen.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kurt úrfi teutonordlkus vezértroll 2017.12.06. 16:06:33
Kurt úrfi teutonordlkus vezértroll 2017.12.06. 16:14:19
Ezen jót röhögtem. Mindössze Németországban nem működik a "német faji identitáshoz való hűség"..:))
meggyes alfonz 2017.12.06. 16:42:47
Szóval a németek elfoglalták Anglia szívét.
maxval bircaman bácsi szeredőci mélyelemző · http://bircahang.org 2017.12.06. 17:18:39
MEDVE1978 2017.12.06. 17:37:15
Ilyen például:
"Németország keleti oldalán a helyzet még rosszabb. Ezeknek az embereknek egyszerűen nem létezik az 1989 előtti történelmük. Az NDK időszakbol szinte semmilyen pozitív emlékezés nem maradt fenn."
Azért az, hogy minden második ember vagy az AFD-t (ottani szélsőjobb) vagy a Linke-t (ottani szélsőbal, kimondottan a kelet-német állampárt utódja) választotta, ez egy elég erős kijelentés.
Az is igaz, hogy a német ipar erős, de azért nem ártana nem elfelejteni, hogy a németek saját bevallás szerint aludták kicsit el az új évezredet, mivel nem éppen a robotizáció élharcosai, illetve a zászlóshajó autóiparban a diesel és benzinüzemű autók megmaradására és minél környezetbarátabbá tételére tettek, míg az elektromos és hibridautók forradalmát elaludták.
A faji örökség és faji különbségek bár angolul így van, magyarul ez elég nácinak hangzik. (a racial lesz az).
Abban azonban igaza van az angol ex-nagykövetnek, hogy a német nemzeti érzés, ha úgy tetszik nacionalizmus kevésbé erős, mint a környező - akár hosszútávú demokratikus hagyományokkal - létező államoké (pl: a hozzájuk képest extrém nacionalista franciák esetében). És abban is, hogy az EU-t mint politikai uniót a korábbi széttagoltságuk miatt jobban fogadnák, mint mondjuk egy magyar vagy egy francia.
Kovacs Nocraft Jozsefne 2017.12.06. 18:02:04
Ugye viccel a posztoló? Egy arab vagy egy néger könnyebben kap német állampolgárságot, mint egy igazoltan német származású kelet-európai ember.
"Ugyanakkor egyenlőre semmilyen konkrét vízió nincs az EU jövőjével kapcsolatban. "
EgyeNlőre? Nem egyelőre, n nélkül?